Pielęgnacja skóry — poradnik od A do Z

Właściwa pielęgnacja skóry to coś bardzo osobistego, a jednocześnie wymagającego dużej dyscypliny. Należy pamiętać, że uzyskanie zdrowej skóry i utrzymanie jej w dobrym stanie to maraton, a nie sprint. Delikatne, ale skuteczne produkty i konsekwentna rutyna dają w efekcie zadowoloną skórę. Skóra jest największym organem ciała i to, czym ją karmisz, zostanie wchłonięte do Twojego organizmu, więc karm ją dobrymi rzeczami! Codzienny rytuał dbania o siebie pomaga wzmocnić fizyczne, psychiczne i emocjonalne poczucie dobrostanu, co z czasem wpływa na zdrowie skóry.

Pielęgnacja skóry — na co zawrócić uwagę?

Poniżej znajduje się zarys mojej porannej i nocnej rutyny oraz obszerna lista produktów, które polecam, uporządkowana według kategorii. Przez lata miałam przyjemność wypróbować ogromną ilość produktów, a tutaj są one zawężone do wybranych. Produkty i etapy mojej pielęgnacji skóry pozostają w zasadzie takie same przez cały rok, z wyjątkiem dodania kilku produktów nawilżających i okluzyjnych, kiedy temperatura spada. Będę aktualizować tę listę, gdy znajdę więcej ulubionych produktów i najnowszych innowacji!

Poniższa lista może wydawać się bardzo obszerna, więc pamiętaj, że najważniejsze kroki to oczyszczanie, nawilżanie i SPF. Skóra każdego z nas jest inna, więc radzę Wam wypróbować dany produkt, jeśli macie taką ochotę, słuchać swojej skóry i być uważnym na to, jak się czuje. 

Dla odniesienia mam wrażliwą skórę, która może być reaktywna i skłonna do trądziku różowatego i wyprysków. Łatwo też o przekrwienie i hormonalne wypryski na brodzie i linii szczęki, a także o przebarwienia i ciemne plamy. W połowie lat trzydziestych drobne zmarszczki powoli zaczynają się pojawiać, dlatego szukam składników i narzędzi, które pomogą mi w ujędrnieniu skóry.

RUTYNA NA DZIEŃ

 • Preparat oczyszczający
 • Tonik/Esencja
 • Serum
 • Krem pod oczy
 • Krem nawilżający
 • Filtr od słońca

RUTYNA NA NOC

 • Środek oczyszczający na bazie oleju
 • Środek oczyszczający na bazie wody
 • (Maska bez spłukiwania)
 • Tonik/Esencja
 • Serum/maska w arkuszu
 • Krem pod oczy
 • Moisturizer
 • (Olejek do twarzy)
kaukaska-kobieta-patrzy-w-lustro-z-latami-na-twarzy

Preparat oczyszczający

Oczyszczanie skóry jest najważniejszą częścią Twojej rutyny, oprócz filtra SPF. Poranne oczyszczanie może być uzależnione od rodzaju i stanu Twojej skóry, jednak nocne oczyszczanie jest absolutnie niezbędne. Ja osobiście lubię zaczynać dzień od delikatnego oczyszczania, aby usunąć olej, pot i inne drobnoustroje, które nagromadziły się na skórze przez noc. Każdej nocy przeprowadzam podwójne oczyszczanie.

Tonik

Tonery pomagają kolejnym produktom wchodzącym w skład rutyny pielęgnacyjnej wniknąć głębiej w skórę. Nawilżają, usuwają resztki preparatu oczyszczającego, przywracają równowagę pH skóry i działają skutecznie jako podkład pod produkty pielęgnacyjne. Mogą również wspomagać złuszczanie i kontrolować nadmierne wydzielanie sebum. Esencje są podobne do toników, jednak ich konsystencja może być nieco bardziej lepka, a formuła bardziej skoncentrowana i ukierunkowana na drobne linie, zmarszczki, matowość i nierówny koloryt skóry.

Serum do skóry

Serum (które może występować w różnych postaciach, np. ampułki) to część pielęgnacyjna Twojej skóry. Stosuje się je po toniku, a przed kremem nawilżającym. Serum wnika głęboko w skórę i dostarcza jej dodatkowych warstw składników odżywczych i nawilżających. Możesz stosować jedno lub kilka serum w zależności od potrzeb, ale uważaj na składniki, które mogą ze sobą nie współgrać lub mogą być zbyt ostre dla skóry.

Krem pod oczy

Krem pod oczy zaleca się stosować od połowy lat dwudziestych. Pomaga on zmiękczyć drobne linie i zmarszczki wokół oczu oraz zapobiega powstawaniu nowych. Zapobiega podrażnieniom, które potencjalnie może wywołać Twoja pielęgnacja twarzy i krem nawilżający. Okolica oczu jest tak delikatna i cienka (to inna skóra) z różnymi problemami, więc potrzebuje dedykowanego kremu. Żele pod oczy lub serum są miłą, lżejszą alternatywą na dzień, wykorzystującą kofeinę jako główny składnik skupiający się na depuffing i rozjaśnianiu oka.

Krem nawilżający

Nawilżacze są niezbędne w ochronie Twojej skóry. Zabezpieczają one wszystkie kroki, które nastąpiły przed nimi. Nawilżanie i nawilżanie są powszechnie stosowane zamiennie, jednak jest pewna różnica. Nawilżanie wpływa na olejki w skórze, a nawilżanie na wodę w skórze. Jeśli masz suchą skórę, potrzebujesz więcej oleju. Jeśli Twoja skóra jest tłusta, potrzebujesz więcej wody. Jednak odwodnienie to stan skóry, a nie jej rodzaj. Jeśli Twoja skóra jest odwodniona, niezależnie od tego, czy Twoja skóra jest tłusta czy sucha, potrzebujesz więcej nawilżenia. Odwodniona skóra wygląda jak sparciała, jak folia saranowa. Powinnaś wybrać krem nawilżający odpowiedni dla Twojego typu skóry, który szybko się wchłania i pozostawia skórę dobrze odżywioną.

Olejek do twarzy

Jeśli nie używam cięższego kremu na noc, lubię uzupełnić moją nocną rutynę olejkiem do twarzy, nałożonym na mój codzienny krem nawilżający. Szukam lekkich olejków, które mają zdolność do natychmiastowego wchłaniania się, a jednocześnie oferują składniki ujędrniające i łagodzące oraz wspomagające działanie antyoksydantów.

Filtr od słońca

90% przypadków starzenia się skóry jest spowodowane ekspozycją na słońce. Bez względu na to, czy jest słonecznie, czy pochmurno, czy jesteś w domu, czy na zewnątrz, ważne jest, abyś stosowała krem z filtrem, aby chronić swoją skórę. Powinien on być zawsze ostatnim etapem pielęgnacji skóry. Istnieją dwa rodzaje filtrów – chemiczne i fizyczne (znane również jako mineralne). Chemiczne filtry przeciwsłoneczne są organiczne i pochłaniają całe promieniowanie UV, przed którym Cię chronią, zamieniając je w ciepło. Mają lepszą ochronę przed promieniowaniem UVA niż fizyczne i są doskonałe dla skóry suchej. Filtry fizyczne są nieorganiczne i pochłaniają 95% i odbijają 5% promieniowania UV, przed którym Cię chronią. Zwykle jest więcej białego odlewu i jest zalecany dla skóry wrażliwej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *