Ładowanie akumulatora samochodowego — jak się do tego zabrać?

Jesteś wyspany, dzieci nie zrzędzą i właściwie wszystko powinno iść bardzo szybko w drodze do pracy – ale nagle silnik zacina się lub samochód nie chce odpalić. W najlepszym wypadku osłabieniu mógł ulec tylko akumulator pojazdu, więc wystarczy pomoc w postaci prostownika, który możesz mieć w garażu lub pomoc sąsiada, który podepnie Twoje auto kablami.

Ale rozruch skokowy samochodu może również tchnąć w niego nowe życie tylko na krótki czas. Jeśli akumulator samochodowy został głęboko rozładowany, krótkotrwałe napięcie nie jest zwykle wystarczające, aby znacząco zwiększyć zdolność ładowania akumulatora.

Jak jednak ponownie prawidłowo naładować akumulator samochodowy? Jak długo trwa ten proces? Czy zawsze trzeba w tym celu odwiedzić warsztat? A kiedy wskazane jest kupienie nowego akumulatora samochodowego? Tego i więcej dowiesz się w dalszej części artykułu.

Najczęstsze pytania dotyczące działania prostownika

Jak można doładować akumulator pojazdu?

Zwykle wystarczy przez chwilę pojeździć samochodem, ponieważ alternator pojazdu wytwarza wtedy napięcie jak prądnica, aby naładować akumulator samochodowy. Można jednak skorzystać także ze specjalnej ładowarki. Instrukcje dotyczące ładowania akumulatora samochodowego znajdziesz tutaj.

Jak długo powinienem jeździć po rozruchu skokowym, aby naładować akumulator?

Jeśli zostałeś uruchomiony skokowo, powinieneś jeździć przez co najmniej pół godziny, aby przywrócić napięcie. W przeciwnym razie przy kolejnym uruchomieniu silnika może się okazać, że ładunek jest znowu niewystarczający i trzeba będzie ponownie podłączyć akumulator.

Jak długo trwa ładowanie baterii za pomocą prostownika?

Ładowarka do akumulatorów samochodowych trwa zwykle od 10 do 12 godzin.

Ładowanie akumulatora samochodowego przy pomocy prostownika

Większość kierowców zdaje sobie sprawę z tego, jak ważny jest akumulator we własnym pojeździe dopiero wtedy, gdy jest już za późno. I nawet jeśli sympatyczny mechanik od awarii zwrócił uwagę, że kierowca powinien najpierw chwilę pojeździć, to taka rada zbyt łatwo zostaje odrzucona jako mająca dobre intencje, ale bezużyteczna.

Ale ta rada nie bierze się znikąd: po rozruchu skokowym należy najpierw naładować akumulator samochodowy. Z tego powodu należy najpierw pokonać dłuższy dystans i jechać co najmniej pół godziny. Dzięki temu alternator może wytworzyć nową energię.

Istnieją jednak również inne sposoby na ładowanie akumulatora samochodowego. W dalszej części wyjaśniamy poszczególne procesy, które można zastosować podczas ładowania akumulatora samochodowego.

Najtańsza opcja: ładowanie akumulatora samochodowego podczas jazdy

Alternator jest odpowiedzialny za ładowanie akumulatora samochodowego: To urządzenie motoryzacyjne jest z natury rzeczy generatorem. Jednak dopiero podczas dłuższych podróży alternator nie tylko pobiera prąd, ale również wytwarza wystarczające napięcie, aby wprowadzić nową energię do akumulatora w pojeździe. Nieustanne dawanie i branie, które utrzymuje samochód w ruchu.

Problem może się jednak pojawić, gdy uszkodzony jest sam alternator. Jeśli generator nie może wyprodukować lub przetworzyć wystarczającej ilości energii, nawet długa jazda nie jest już wystarczająca. W tym przypadku można też awaryjnie sięgnąć po prostowniki, za pomocą których można naładować akumulator samochodowy.

Ładowanie akumulatora samochodowego za pomocą prostownika

Prostownik samochodowy

Na rynku istnieje wiele pomocy, które mają za zadanie ułatwić życie kierowcom. Trudno się więc dziwić, że ładowarki do akumulatorów samochodowych są również powszechnie dostępne i reklamują swoją łatwość obsługi.

W zasadzie takie urządzenia też mogą być przydatne. Serwisy zajmujące się awariami również regularnie korzystają z zewnętrznych urządzeń do skokowego uruchamiania samochodów — choćby po to, by chronić własne pojazdy przed zwarciem lub innymi uszkodzeniami.

A ładowarki do użytku domowego są dostępne również dla przeciętnego konsumenta. Ale jak dokładnie są one skonstruowane?

Ładowarki do akumulatorów

Zasadniczo do każdego rodzaju ładowania akumulatorów samochodowych potrzebne jest zewnętrzne źródło zasilania. W przypadku jump-startu można tu wykorzystać pojazd dawcy z jego akumulatorem samochodowym. W przypadku ładowarek, których zadaniem jest również zasilanie akumulatora przez dłuższy czas i w zasadzie ponowne zwiększenie poziomu naładowania, należy skorzystać z innych źródeł.

Prawidłowe ładowanie akumulatora samochodowego: Przestrzegać kolejności!

Podobnie jak w przypadku pomocy przy rozruchu, należy zachować szczególną ostrożność przy obsłudze ładowarek akumulatorów. Chociaż napięcia na akumulatorze i linii zasilającej z reguły nie są śmiertelne – istniejące wcześniej schorzenia układu krążenia zwiększają jednak ryzyko – to popełniając nawet drobne błędy można sparaliżować akumulator i elektronikę pokładową całego pojazdu.

W najgorszym przypadku zwarcie może zniszczyć akumulator. Znajdujące się w środku żrące ciecze mogą wówczas wyciec na zewnątrz i niekiedy poważnie zranić osoby postronne. Dlatego zawsze należy zachować ostrożność.

  1. Na początku powinieneś zastanowić się, czy należy odłączyć akumulator samochodowy podczas ładowania, czy nie? Zasadniczo akumulator samochodowy powinien być odłączony od samochodu w przypadku ciągłego przepływu prądu, aby uniknąć uszkodzenia elektroniki pokładowej i zapewnić zasilanie tylko akumulatora pojazdu.
  2. Naładować akumulator samochodowy: Czas trwania zależy od stopnia rozładowania i mocy ładowarki.
  3. Ładowanie akumulatora samochodowego: Czas trwania zależy od stopnia rozładowania i mocy ładowarki.
  4. W zależności od zakupionego urządzenia należy przeczytać instrukcję, aby dowiedzieć się, jakie konkretnie kroki zaleca producent podczas ładowania akumulatora samochodowego. Czasami poszczególne kroki mogą się różnić od poniższych.
  5. Przed podłączeniem prostownika do ładowania akumulatora samochodowego konieczne jest jego odłączenie — ale nie zawsze całkowite. W przeciwieństwie do rozruchu skokowego, podczas którego prąd przepływa przez całą elektronikę pokładową tylko przez krótki czas, stały przepływ prądu podczas ładowania może ją poważnie uszkodzić. W najgorszym przypadku akumulator samochodowy jest naładowany, ale samochód ma teraz poważniejsze uszkodzenia, które mogą spowodować rozległe koszty naprawy.Aby odłączyć akumulator samochodowy, należy najpierw odłączyć zacisk uziemienia od zacisku ujemnego, a następnie od zacisku dodatniego. Ta kolejność jest ważna, aby uniknąć ewentualnego zwarcia, które może uszkodzić elektronikę pokładową i akumulator.
  6. Podłącz ładowarkę do zacisków: Podobnie jak w przypadku kabla jumpera, ładowarki mają przymocowane odpowiednie klemy do biegunów, które są połączone z biegunami na akumulatorze. Tutaj również szczególnie ważne jest zwrócenie uwagi na prawidłową kolejność: Najpierw podłączamy do ładowarki biegun dodatni (zawsze czerwony kabel), a następnie biegun ujemny (zwykle czarny kabel). Zazwyczaj można stwierdzić, gdzie znajdują się dodatnie i ujemne zaciski akumulatora samochodowego poprzez wytłoczenia na metalowych przewodach lub obok zacisków.
  7. Teraz potrzebne jest zewnętrzne źródło zasilania, do którego można podłączyć ładowarkę. W większości przypadków wystarczy standardowe gniazdko domowe. Urządzenie odpowiednio przetwarza napięcie, dzięki czemu może prawidłowo naładować akumulator samochodowy.
  8. Włącz urządzenie, aby naładować akumulator samochodowy. Jak długo to trwa, zależy od urządzenia. Z reguły jednak będziesz potrzebował dużo czasu. Często urządzenia te potrzebują od 10 do 12 godzin, aż do ponownego pełnego naładowania baterii. Więc samo podłączenie i ponowne odłączenie nie wystarczy. Czasami potrzebna jest cała noc, aby zakończyć proces ładowania.

2 komentarze do “Ładowanie akumulatora samochodowego — jak się do tego zabrać?

  • 5 listopada, 2022 o 10:10 am
    Permalink

    Cześć, myślę, że widziałem, że odwiedziłeś mój blog, więc przyszedłem, aby „odwdzięczyć się”. Staram się znaleźć rzeczy, aby poprawić moją stronę internetową! Przypuszczam, że jego ok, aby użyć niektórych z twoich pomysłów!!!

    Odpowiedz
  • 6 listopada, 2022 o 10:39 am
    Permalink

    Gratulacje!!! Ciesz się tak wiele danych, które są rzeczywiście fascynujące i instruktażowe!

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *