Jakiego rodzaju uznania oczekują pracownicy? – Lista sprawdzonych porad

Uznanie pracowników, jeśli jest dokonywane we właściwy sposób, może przynieść ogromne korzyści dla firm. W dzisiejszych czasach pokazanie swojemu zespołowi, jak bardzo cenisz jego ciężką pracę i osiągnięcia, jest ważniejsze niż kiedykolwiek.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak uznanie motywuje pracowników i jak stworzyć własny program uznawania pracowników.

Jak uznanie motywuje pracowników?

Uznanie dla pracowników to docenienie sukcesów, osiągnięć i ciężkiej pracy jednostek i zespołów, stworzenie emocjonalnej więzi, poziomu zaufania i wzajemnego szacunku pomiędzy kierownictwem, liderami i członkami zespołu.

Stworzenie programu uznawania pracowników, który jest istotną częścią każdego systemu zarządzania ludźmi, nie tylko zwiększa indywidualne zaangażowanie, ale może również zwiększyć produktywność, reputację firmy i utrzymać pracowników. To może oznaczać niższą rotację i lepszą sprzedaż dla firm.

Jak zwiększyć uznanie pracowników: 20 rodzajów uznania, których pracownicy pragną najbardziej.

Zacznij od góry

Według badań przeprowadzonych przez Gallupa najbardziej pamiętne uznanie „pochodzi od bezpośredniego przełożonego pracownika (28% respondentów) lub dyrektora generalnego (24%)”.

W każdej organizacji pochwała musi pochodzić z góry. Jeśli firma stara się promować uznanie pracowników, kierownictwo wyższego szczebla musi „przejść się”, aby pomóc w tworzeniu tej kultury. Jeśli będą głośno chwalić, inni pracownicy firmy będą robić to samo.

Udzielaj natychmiastowej, konkretnej pochwały

Zespół w pracy

Kiedy ktoś zrobił coś dobrze, na przykład wygłosił świetną prezentację lub wykonał konkretne zadanie, nie zostawiaj tego do czasu formalnej oceny. Powiedz, jak najbardziej konkretnie, co zostało zrobione dobrze i jak można to powtórzyć w przyszłości.

Bądź osobisty

Jeśli masz zamiar udzielić pochwały, upewnij się, że jest ona osobista — nie ma nic gorszego niż ogólny, uniwersalny szablon e-maila od prezesa lub dyrektora. Jeśli jesteś mniejszą firmą, szybki telefon lub spotkanie twarzą w twarz może być świetnym sposobem na przekazanie pochwały. W większej firmie wystarczy osobisty e-mail.

Uznaj, że całe zespoły dobrze się spisały

Uznanie dla pracowników nie musi być udzielane tylko pojedynczym osobom; czasami równie satysfakcjonujące jest udzielenie pochwały całemu zespołowi. Uznaj, że każdy członek zespołu wniósł swój wkład, jasno przedstaw sukces i powiedz całej firmie, dlaczego się udało. Może to pomóc zainspirować również inne zespoły.

Bądź słowny

Jeśli ktoś zrobił coś dobrze, niech o tym krzyczy. Skorzystaj z okazji, aby powiedzieć o tym całemu zespołowi na spotkaniu wszystkich pracowników, osobiście lub podczas rozmowy telefonicznej, albo wyślij wiadomość e-mail na temat danego sukcesu. Jeśli poinformujesz ludzi o wielkim osiągnięciu w biznesie, jest szansa, że inni pracownicy pójdą w jego ślady.

Wyraź zainteresowanie rozwojem zawodowym

Uznanie nie zawsze musi mieć formę bezpośredniej pochwały — wyraźne zainteresowanie rozwojem pracownika świadczy o tym, że inwestujesz w jego przyszłość w firmie. Nie zawsze musi to oznaczać wydawanie dużych pieniędzy na kursy czy kwalifikacje. Równie cenna może być rozmowa o tym, co pracownik chciałby osiągnąć w firmie, o projektach, w które chciałby się zaangażować lub o nowych umiejętnościach, których chciałby się nauczyć od innego członka zespołu.

Dawaj bonusy

Uznanie pracowników nie musi mieć formy pieniężnej, ale premia to pewny sposób na pokazanie, że cenisz pracownika.

Dostosuj uznanie pracowników do swoich podstawowych wartości

Jeśli poważnie myślisz o stworzeniu programu uznawania pracowników, upewnij się, że jest on zgodny z podstawowymi wartościami Twojej firmy. Twoje wartości powinny być dla pracowników wskazówką, jak rozumieć zachowania, które cenisz jako organizacja. Jeśli uznanie pracowników stanie się kluczową częścią Twojej propozycji wartości, wszyscy będą świadomi, jak ważne jest to dla firmy i prawdopodobnie potraktują to bardziej poważnie.

Uznanie dla urodzin

Nigdy nie zapominaj o świętowaniu urodzin pracowników. Okazywanie uznania w dniu urodzin może pomóc poszczególnym osobom poczuć się docenionymi i zauważonymi — nie wspominając o tym, że jest to świetny sposób na zaangażowanie wszystkich w śpiewanie „happy birthday” lub dzielenie się tortem.

Stwórz nagrodę dla pracownika miesiąca

Kiedy docenianie pracowników zaczyna się od góry, kultura uznania może przenosić się na zespoły. Kiedy członkowie zespołu uznają wzajemnie swoje osiągnięcia, może to pomóc w zwiększeniu indywidualnej pewności siebie i zachęcić zespoły do tworzenia więzi.

Jednym z najprostszych sposobów jest nagroda dla Pracownika Miesiąca, która może zmotywować pracowników i podnieść morale. Nie musi to być wielka nagroda — może to być dodatkowy ½ dnia urlopu lub maskotka, która jest przekazywana nowemu zwycięzcy każdego miesiąca. Upewnij się tylko, że kryteria wygranej oraz osoba, która ją wybierze, są dla wszystkich jasne.

Spróbuj publicznego wyróżnienia

Istnieje wiele sposobów, aby zachęcić członków zespołu do uznania wielkich osiągnięć: miseczka, w której członkowie zespołu mogą anonimowo dodać komplement na temat czyjejś pracy, kanał uznawania oparty na punktach, taki jak Kazoo, lub funkcja informacji zwrotnej na platformie HR.

Zatrudnij dedykowanego pracownika

Jeśli naprawdę skupiasz się na tym, jak okazać uznanie pracownikom, zleć komuś skupienie swojego czasu na doskonaleniu programu rozpoznawania pracowników. Jednym z jego kluczowych obowiązków jest praca nad tworzeniem jasnych kanałów informacji zwrotnej oraz inicjatywami mającymi na celu uznanie ciężkiej pracy i osiągnięć. Posiadanie osoby odpowiedzialnej za zwiększanie uznania dla pracowników gwarantuje, że nie zostanie ono zapomniane i pozostanie na pierwszym miejscu w umysłach wszystkich pracowników.

Zbadaj swoich pracowników

Jeśli nie jesteś pewien, jakiego rodzaju uznania oczekują pracownicy, wyślij ankietę do swoich pracowników, aby się o tym przekonać. Łatwo jest założyć, że każdy chciałby premii pieniężnej — ale to może nie być prawda. Dla niektórych członków zespołu bardziej motywujące mogą być dodatkowe wakacje, możliwości nauki i rozwoju lub szansa na zrobienie czegoś wspólnie z zespołem. Wyślij ankietę online, aby dowiedzieć się, co Twój zespół ceni najbardziej, i wykorzystaj ją do odświeżenia lub stworzenia programu uznania dla pracowników.

Zapewnij korzyści dla wszystkich

Uznanie pracowników nie zawsze polega tylko na nagradzaniu poszczególnych osób za jedno wielkie osiągnięcie — korzystne może być również zapewnienie korzyści dla wszystkich. Członkostwo w siłowni, zniżki w sklepach, możliwość pracy w elastycznym wymiarze godzin — to wszystko może pomóc w rekrutacji talentów i zatrzymaniu pracowników. To świetny sposób na pokazanie całemu zespołowi, że doceniasz jego ciężką pracę i zaangażowanie oraz jesteś gotów zainwestować w jego szczęście w firmie.

Stwórz jasne wskaźniki wydajności

Aby zwiększyć uznanie pracowników, ważne jest, aby pokazać, jak do tego dojść. Upewnij się, że w każdym zespole są jasno określone KPI (ponieważ prawdopodobnie będą one inne w sprzedaży, marketingu, operacjach itd.) Może się zdarzyć, że uznanie pracowników będzie niespodzianką, ale ogólnie rzecz biorąc, upewnij się, że pracownicy wiedzą, co mogą zrobić, aby osiągnąć określony cel i co otrzymają, gdy go osiągną.

Uznawaj kamienie milowe

Mądre firmy wiedzą, że zatrzymanie pracowników pozwala zaoszczędzić sporo pieniędzy. Świętowanie długiego stażu pracy lub kamieni milowych może stanowić zachętę dla pracowników do pozostania w firmie. Mogą to być kamienie milowe 3-letnie, 5-letnie, 10-letnie i 20-letnie – i upewnij się, że każdy z nich ma nieco bardziej znaczącą nagrodę.

Uznanie dla pracowników

Kiedy praca staje się szczególnie zajęta, uznanie dla pracowników może się wymknąć spod kontroli. Jeśli poważnie myślisz o zwiększeniu uznania pracowników, ważne jest, abyś stale ich doceniał, aby czuli się docenieni i zaangażowani. Jeśli ty spadniesz, spadnie też motywacja twojego zespołu.

Wypróbuj zwycięstwa całego zespołu

Masz jakieś wymagające KPI, które chcesz osiągnąć w jednym kwartale? Aby zmotywować cały zespół, spróbuj wyznaczyć cel do osiągnięcia z nagrodą na końcu. Przeprowadź ankietę wśród całego zespołu, aby dowiedzieć się, co byłoby ulubioną nagrodą — może to być wyjazd całego zespołu lub niewielka premia dla każdego. Następnie upewnij się, że wszyscy wiedzą o nagrodzie — możesz umieścić plakat na ścianie i co tydzień informować cały zespół o swoich postępach. 

Uznanie dla osiągnięć innych pracowników

Uznanie pracowników nie musi być związane tylko z pracą; czasami inne talenty mogą być równie ważne. Może ktoś zrobił coś niesamowitego poza pracą lub próbuje zebrać pieniądze na cele charytatywne. Powiedzenie o tym całemu zespołowi może pomóc stworzyć silne więzi i pokazać poszczególnym osobom, że firma inwestuje w nich jako ludzi, a nie tylko jako pracowników.

Poinformuj o tym w mediach społecznościowych

Mówienie o osiągnięciach wewnątrz firmy to jedno — ale dlaczego nie pójść o krok dalej i nie umieścić tego w mediach społecznościowych firmy? Gratulacje dla zwycięzcy konkursu na Pracownika Miesiąca lub ogłoszenie o dołączeniu nowego pracownika do firmy może pomóc poszczególnym osobom poczuć się docenionymi w firmie. To także świetny sposób na pokazanie światu zewnętrznemu, jak bardzo zależy Ci na Twoich pracownikach.

4 komentarze do “Jakiego rodzaju uznania oczekują pracownicy? – Lista sprawdzonych porad

 • 3 listopada, 2022 o 2:50 pm
  Permalink

  W związku z tym, że jest to bardzo dobry pomysł, nie ma co ukrywać, że jest to bardzo dobry pomysł.

  Odpowiedz
 • 4 listopada, 2022 o 10:27 am
  Permalink

  Mała partia nieznajomych podążała teraz za księciem przez kilka kolejnych szklanych mostów i wzdłuż kilku ścieżek, aż doszli do ogrodu zamkniętego wysokim żywopłotem.

  Odpowiedz
 • 6 listopada, 2022 o 11:46 am
  Permalink

  Ten artykuł może być wart zainteresowania każdego. Kiedy mogę dowiedzieć się więcej?

  Odpowiedz
 • 9 listopada, 2022 o 4:03 pm
  Permalink

  W związku z tym, że jest to bardzo dobry pomysł, nie ma co ukrywać, że jest to bardzo dobry pomysł.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *