Jak prawidłowo chronić rośliny w ogrodzie przed mrozem?

Każdego roku, gdy zmieniają się pory roku, zdarza się, że temperatura spada w pobliże zera, co pozwala rosie zamarznąć i pokryć wszystko, czego dotknęła. To piękny widok — dopóki nie zdasz sobie sprawy, że prawdopodobnie zabił wszystkie twoje rośliny za jednym zamachem.

Mrozu nie da się uniknąć, ale istnieje wiele sposobów na to, aby Twój cenny ogród nie został zniszczony przez spadek temperatury. Niezależnie od tego, czy chcesz zabezpieczyć rabatę kwiatową, przykryć ogród warzywny, czy dowiedzieć się, jak przenieść rośliny w pojemnikach w bezpieczniejsze miejsce, zebraliśmy najlepsze sposoby, aby zapewnić roślinom przetrwanie zimnej nocy (lub wielu zimnych nocy, jeśli trzeba).

Przy jakiej temperaturze należy obawiać się mrozu?

Mróz oczywiście pojawia się, gdy temperatura spada poniżej 0 stopni Celsjusza. Jeśli temperatura osiągnie około 0 stopni przez kilka godzin, to mróz będzie prawdopodobnie lekki, ponieważ nie zdąży utworzyć ciężkiej, lodowej warstwy na roślinach. Większość roślin może przetrwać lekki mróz, ale nie wszystkie.

Zmarznięta roślina w zimę

Jeśli jednak temperatura spadnie do 0 stopni lub niżej na więcej niż cztery kolejne godziny, wtedy jest to uważane za silny mróz. To niestety zabije większość roślin ciepłolubnych. Jeśli obserwujesz wieczorną pogodę lub patrzysz w przyszłość na tydzień, przygotuj się do przykrycia swoich roślin lub przynieś je do środka, jeśli pogoda wygląda tak, jakby była wystarczająco zimna dla lekkiego lub silnego mrozu. Zawsze lepiej być bezpiecznym niż żałować.

Najlepsze sposoby ochrony roślin przed mrozem

Istnieje wiele sposobów na ochronę roślin przed mrozem, a to naprawdę zależy od rodzaju roślin, jakie posiadasz, jeśli chodzi o sposób ich osłaniania. Niektóre rośliny można przykryć, przenieść lub podnieść i przechować, podczas gdy inne mogą skorzystać z okazjonalnego lekkiego mrozu (jak brokuły i szpinak).

  • Jeśli wiesz, że mróz nie utrzyma się długo, przykrycie roślin jest dość łatwym sposobem ochrony przed lekką warstwą lodu. Można użyć takich rzeczy jak stare prześcieradło lub lekki koc do przykrycia dużych powierzchni, można też lekko owinąć rośliny doniczkowe prześcieradłem lub inną tkaniną, aby lepiej je chronić i utrzymać w cieple. Istnieją polary ogrodnicze, które można kupić dla roślin, zbyt, jeśli wolisz mieć coś konkretnego do ogrodnictwa. W szczypcie można użyć czegoś takiego jak folia bąbelkowa do lekkiego pokrycia roślin, chociaż może chcesz zabezpieczyć go do ziemi jakoś, aby utrzymać go od powiewu.
  • Delikatne rośliny możesz przykryć kocem lub stworzyć wokół ich szklaną zabudowę, która przez pewien czas utrzyma dodatnią temperaturę. W ten sposób można szybko przykryć sadzonki lub mniejsze pędy i łatwo je zdjąć, gdy słońce znów wyjdzie na zewnątrz.
  • Jeśli naprawdę chcesz chronić swoje rośliny, możesz stworzyć zimną ramę — w zasadzie mini szklarnię — z drutu i folii plastikowej. Wystarczy zagiąć mocny drut nad roślinami, przykryć te łuki folią plastikową i zamocować folię do ziemi. Dzięki temu nie będzie mrozu i ciepła, a jednocześnie zwiększy się wilgotność.
  • Innym prostym rozwiązaniem jest dodanie ściółki wokół roślin. Pozwoli to utrzymać ciepło w ziemi i będzie działać jak swego rodzaju koc, chroniąc korzenie przed ujemnymi temperaturami, nawet jeśli liście są odsłonięte.
  • Jeśli masz ogród pełen bylin, możesz je nawet wyciągnąć i przechowywać do czasu, aż znów się ociepli. Jest to prawdopodobnie największy wysiłek, ale działa, jeśli nie masz nic przeciwko wyrywaniu i ponownemu sadzeniu.
  • W przypadku małych przedmiotów, takich jak rośliny doniczkowe, łatwo jest przenieść je do domu na noc lub dwie, aby uniknąć mrozu.

Porady, jak zapobiegać zamarzaniu roślin

Podczas gdy mróz jest zasadniczo krótkim zamrożeniem, ostry mróz jest bardziej intensywny. W tym przypadku staraj się przykryć rośliny wcześniej w ciągu dnia, aby uwięzić cieplejsze powietrze pod pokrywą (np. kocem, prześcieradłem lub plastikową płachtą). To będzie trzymać rosy z roślin i mam nadzieję, że utrzyma je cieplejsze podczas spadku temperatury.

Przedmioty takie jak kosze, słoiki lub plastikowe pojemniki odwrócone nad rośliną, aby całkowicie ją przykryć, mogą również pomóc w zapobieganiu zamarzaniu. Oczywiście, dla mniejszych roślin doniczkowych, przynieść je do domu na noc, więc przetrwać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *