Czy olej silnikowy trzeba zmieniać częściej, niż zaleca producent?

Wielu właścicieli samochodów stara się wymieniać olej silnikowy częściej, niż jest to zalecane w instrukcjach obsługi. Czy rzeczywiście istnieje korzyść ze skrócenia okresów międzyobsługowych? Należy pamiętać, że terminy wymiany oleju silnikowego mogą się różnić, ponieważ wpływa na nie wiele czynników — w tym wiek samochodu, typ silnika, cechy konstrukcyjne modelu oraz warunki eksploatacji.

W jaki sposób ustala się, kiedy należy wymienić olej silnikowy?

Producenci tworzą ogólne instrukcje dla każdego modelu i modyfikacji. Sensowne jest lekkie dostosowanie terminu wymiany oleju silnikowego do warunków eksploatacji i wieku pojazdu.

Producenci samochodów zalecają średnio wymianę oleju silnikowego co 30 000 km lub raz w roku. Jeśli korzystasz z samochodu w normalnych warunkach: jeżdżąc do pracy, jadąc na zakupy itp. – możesz bez wahania stosować się do zaleceń producenta.

Samochody jeżdżące w metropolii wymagają zupełnie innego podejścia. Choć kierowca od czasu do czasu „naciska”, zatrzymuje się i ponownie przyspiesza w dużym ruchu, silnik aktywnie pracuje. Jazda w mieście wymaga zupełnie innego podejścia. Choć kierowca czasem „pcha”, zatrzymuje się i przyspiesza w dużym ruchu, to silnik aktywnie pracuje. Podczas jazdy w dużym ruchu ulicznym z ciągłym hamowaniem i silnym przyspieszaniem silnik pracuje aktywnie. W tych warunkach dopuszczalne 200 – 250 godzin pracy mieści się już w odległości 7000 – 8000 kilometrów.

Sprawdzenie oleju samochodowego

Ponadto w „grupie ryzyka” znalazły się samochody, które jeżdżą po złych drogach lub w rejonach górskich. W tym samym zestawieniu pojazdów użytkowych. Właścicielom takich samochodów zaleca się częstszą wymianę oleju silnikowego — raz na 7000-10 000 kilometrów.

Jeśli naprawdę zależy Ci na kondycji silnika, sensowne jest zwrócenie większej uwagi na warunki wymiany oleju niż na jego jakość.

Co oznaczają litery i cyfry na puszce oleju?

Specyfikacje takie jak 10W-40 czy 25W-60 to tzw. klasy SAE (Society of Automotive Engineers). Liczba przed literą W oznacza natężenie przepływu oleju na zimno. Im mniejsza liczba, tym większa płynność. Za nim znajduje się natężenie przepływu w temperaturze 100°C. Im niższe liczby, tym wyższa jakość. Im niższa liczba, tym wyższa jakość oleju, ponieważ jest on bardziej płynny i dzięki temu lepiej rozprowadza się w silniku. Jest to określane jako oleje o niskiej lepkości.

Jak mogę stwierdzić, że mój silnik potrzebuje nowego oleju?

Mała czerwona puszka po oleju to jedna z najważniejszych lampek ostrzegawczych w samochodzie. Informuje o konieczności wymiany oleju. Nie czekaj jednak zbyt długo, ale przestrzegaj terminów wymiany podanych w instrukcji obsługi producenta samochodu. Wiele warsztatów samochodowych umieszcza również w samochodzie informację (na przykład na wewnętrznej stronie drzwi kierowcy), przy którym odczycie kilometrowym należy dokonać kolejnej wymiany oleju. Zasadniczo, jeśli jeździsz często lub prawie wyłącznie w ruchu miejskim, powinieneś częściej wymieniać olej, ponieważ to bardziej obciąża silnik.

2 komentarze do “Czy olej silnikowy trzeba zmieniać częściej, niż zaleca producent?

  • 5 listopada, 2022 o 6:55 pm
    Permalink

    Zaczynam obserwować bloga na bieżąco 🙂

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *