Z wizytą w muzeum Skody

Kategorie NEWS

Po ascetycznych wnętrzach Porsche Museum pora na bardziej mechaniczne klimaty. Choć w prezentowanym dziś muzeum raczej się nie ubrudzimy, to okulary ochronne mogą okazać się niezbędne.

Mladá Boleslav to niewielkie czeskie miasteczko, w którego tożsamość wrosły samochody. Ponad ⅓ jego powierzchni zajmuje bowiem Škoda Auto. Planując jesienny wypad do Pragi lub zimowe szaleństwo na południowo-zachodnich krańcach naszego kraju, warto zarezerwować pół dodatkowego dnia na zwiedzanie fabryki i muzeum Skody.

W odnowionych halach historycznej fabryki w Mladá Boleslav znajdziemy zarówno pojazdy prototypowe, wyścigowe, jak i ponadstuletnich weteranów. Nim przejdziemy do prawdziwej wisienki na motoryzacyjnym torcie, przyjrzyjmy się bliżej obecnym tu ekspozycjom.

Ewolucja, Tradycja, Precyzja

Trzy fundamenty Skody to również tytuły poszczególnych ekspozycji w Muzeum. Zaczynamy od tradycji. Sześć starannie dobranych pojazdów ma przybliżyć zwiedzającym najważniejsze dla Skody wartości. Właśnie tutaj znajdziecie rzucający się w oczy model Popular Sport Monte Carlo typ 909, wyprodukowany w zaledwie kilkudziesięciu egzemplarzach. Pomiędzy tymi wyjątkowymi samochodami umieszczono ponadto wiele przedmiotów, przybliżających historię czeskiej marki. Jeśli umknął Wam odcinek “Krecika”, w którym tytułowy bohater prowadzi Skodę, będziecie mogli obejrzeć go w jednej z gablot. 😉

W kolejnej części wystawy możemy krok po kroku prześledzić dzieje marki, poznać postaci ważne dla jej historii i zobaczyć jak od roweru do koncepcyjnego Vision E postępował proces technologiczny Skody. Gigantyczne regały, na których umieszczone zostały niektóre z wystawionych tu samochodów, podkreślają industrialny charakter muzeum.

Ostatnia sekcja poświęcona jest produkcji i renowacji. Choć i tu przyjrzeć możemy się procesowi odnawiania oldtimerów i zobaczyć, jakimi narzędziami posługiwali się dawniej mechanicy, to część ta jest zaledwie namiastką największej atrakcji Mladá Boleslav. Bo czy miłośnik samochodów mógłby sobie odmówić podejrzenia procesu produkcyjnego, który jest na wyciągnięcie ręki?

Za kulisami produkcji

Na początek zła informacja – o ile muzeum Skody zwiedzić możemy każdego dnia, o tyle wycieczki po fabryce organizowane są jedynie od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-17:00. Naszą wizytę powinniśmy zarezerwować odpowiednio wcześniej za pomocą formularza, dostępnego na tej stronie. 10 minut przed umówioną godziną należy zgłosić się do recepcji w muzeum. Stamtąd już tylko kilka kroków dzieli nas od prawdziwego motoryzacyjnego miasteczka.

Ze względu na ogromną powierzchnię fabryki, pomiędzy poszczególnymi punktami będziemy prawdopodobnie przemieszczać się własnym samochodem, w którym powinniśmy zarezerwować jedno miejsce dla przewodnika. Przy większej liczbie zwiedzających możemy zostać poproszeni o przesiadkę do podstawionego autobusu.

Program zwiedzania zmienia się, ale z całą pewnością jednym z jej punktów będzie linia montażowa. To tu przez całą dobę tysiące pracowników wypuszcza w niesłychanie szybkim tempie kolejne egzemplarze samochodów. Ta część fabryki różni się od dużo spokojniejszej spawalni, w której nieustannie trwa wielki taniec robotów. Płynny ruch maszyn i ich niezwykła precyzja ma w sobie coś tak magicznego, że trudno oderwać wzrok od tego spektaklu. To widok, który zostanie w naszych głowach na dłużej.

Serce czeskiej marki bije całą dobę, a nad jego sprawnym działaniem pracuje każdego dnia ponad dwadzieścia tysięcy osób. Wyprawa do muzeum i fabryki Skody to kolejna z obowiązkowych pozycji na check-liście każdego fana motoryzacji. Jeśli dopisze nam szczęście, będziemy mogli zajrzeć z przewodnikiem do depozytorium – niewielkiej hali, w której rzędem ustawione są wymyślne prototypy, samochody sportowe i przedstawiciele seryjnych produkcji.

Informacje praktyczne

Strona muzeum: http://museum.skoda-auto.com

Muzeum otwarte jest codziennie, w godzinach 9:00-17:00. Po wcześniejszej rezerwacji istnieje możliwość zwiedzania z przewodnikiem, również w językach obcych.

Zwiedzanie fabryki możliwe jest tylko z przewodnikiem, po wcześniejszej rezerwacji, od poniedziałku do piątku od 9:00 do 17:00. Fabryka dostępna jest jedynie dla osób powyżej 10 roku życia.

Szczegółowe informacje na temat różnych opcji cenowych można uzyskać na tej stronie.

Z wizytą w muzeum Skody

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *