Bezpieczna podróż samochodem krok po kroku

Kategorie NEWS
Bezpieczna podróż samochodem

Po długiej zimie przyszedł w końcu czas na wiosenne przebudzenie. Majowy kalendarz urlopów wygląda bardzo zachęcająco i wielu z nas już teraz planuje mniejsze i większe podróże. Jak się do nich przygotować?

Pakowanie samochodu

1: Sprawdź stan techniczny pojazdu

Nawet jeśli jeździsz samochodem codziennie, dokładny przegląd samochodu to jedna z najważniejszych rzeczy, jakie musisz zrobić przed urlopem. W okresie wiosenno-letnim wiele serwisów oferuje specjalne pakiety przeglądowe. Decydując się na jeden z nich, możemy wiele zaoszczędzić. Są jednak takie elementy, o które powinniśmy szczególnie się zatroszczyć.

Sprawdzanie stanu technicznego

2: Kłopotliwe płyny

Kontrola w serwisie

Kontrola poziomu oleju silnikowego to absolutna podstawa – w żadnym razie nie należy czekać z nią do momentu zapalenia się kontrolki na desce rozdzielczej. Zwróć ponadto uwagę na to, kiedy ostatnio sprawdzano w Twoim samochodzie poziom i stan płynu chłodzącego. To element często pomijany przy okresowych wymianach, a może przysporzyć wielu problemów, zwłaszcza gdy wybierasz się w długą trasę do cieplejszego czy górzystego kraju. Wielu kierowców zapomina też o tym jak ważnym elementem dla bezpiecznego funkcjonowania pojazdu jest płyn hamulcowy. Aby uniknąć przykrej niespodzianki warto sprawdzić także stan koła zapasowego.

na urlop samochodem

3: Zaplanuj podróż

Planowanie podróży

Jeśli korzystasz z nawigacji samochodowej, sprawdź czy producent nie udostępnił ostatnio jej aktualizacji. Nie warto jednak zostawiać wszystkiego technice. Dokładne przeanalizowanie trasy podróży uczyni ją bezpieczniejszą, wygodniejszą i… ciekawszą. Być może zaledwie kilka kilometrów od głównej drogi znajduje się niesamowity zabytek, wart zobaczenia? By uniknąć nieprzyjemności związanych z nieświadomym naruszeniem przepisów w innym kraju, warto zapoznać się przed wyjazdem ze zbiorem najważniejszych przepisów obowiązujących za granicą. W sposób szczególny do podróży powinni przygotować się właściciele samochodów z instalacją LPG – nie we wszystkich krajach ten rodzaj paliwa jest tak popularny jak w Polsce. Czasem koniecznym może okazać się użycie specjalnych adapterów do tankowania.

Porsche Macan na moście

4: Misja pakowanie

Porsche na plaży
Zestaw do nurkowania, ubranie na każdą pogodę, domowe przetwory i pół biblioteczki – jadąc w podróż samochodem lubimy przesadzać z bagażem. W końcu nie ograniczają nas żadne limity, znane chociażby z linii lotniczych. Pamiętajmy jednak, że im cięższy samochód, tym więcej pali, a jego prowadzenie może stać się trudniejsze. Postaraj się przede wszystkim, by bagaże nie ograniczały Twojej widoczności oraz by żadne zbędne przedmioty nie leżały w kabinie pasażerskiej. Warto też zadbać o to, by najcięższe przedmioty znalazły się na dole, a lżejsze na górze i po bokach bagażnika.

Bentley Bentayga i wędkarz

5: Odpoczynek przede wszystkim

Lamborghini Urus Fuji
Długa podróż to wyzwanie dla każdego organizmu. Zadbaj o to, aby wyruszyć w nią z odpowiednim zapasem energii! Wielu kierowców niepotrzebnie ulega presji jak najszybszego dotarcia na miejsce. Nerwowa atmosfera towarzyszy im jeszcze przed wyjściem z domu, gdy nie uda się wyjechać o ustalonej porze; nie pozwala też na zrobienie porządnej przerwy. To wielki paradoks, że spieszymy się, aby… zacząć odpoczywać. W długiej trasie szczególne znaczenie mają przerwy, które nie będą się ograniczać do „toalety i papierosa”. Kilka ćwiczeń, krótka drzemka, w spokoju wypita kawa – to małe rzeczy, które pomogą Ci szczęśliwie dotrzeć do celu.

Joga na parkingu

6: Bezpiecznie do celu

Volkswagen California

Drogę warto potraktować jako część urlopu – z takim nastawieniem będzie ona nie tylko bezpieczniejsza, ale i przyjemniejsza. Może zamiast podróży nocą zatrzymasz się na nocleg w ciekawym miasteczku, do którego zwykle byś nie trafił? Każda trasa może wyglądać nieco inaczej w zależności od pasażerów, dlatego już niedługo napiszemy jak przygotować się do podróży z dzieckiem. O czym jeszcze powinno się Waszym zdaniem pamiętać, wyjeżdżając samochodem na wakacje?

Pies przypięty w samochodzie

Bezpieczna podróż samochodem krok po kroku

    1. Warto zadbać o te kilka rzeczy, by z podróży przywieźć wyłącznie dobre wspomnienia!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *