7 zasad podróży z dziećmi

Kategorie NEWS
Dziecięce Porsche

Szybko się nudzą, wymagają większej uwagi, potrafią być męczące – wielu rodziców na myśl o samochodowej podróży z dzieckiem dostaje gęsiej skórki. Tymczasem nasze wyobrażenia często bywają dużo gorsze niż rzeczywistość. Wspólne rodzinne wyjazdy mogą stać się źródłem wspaniałych wspomnień na długie lata, jeśli tylko odpowiednio się do nich przygotujemy.

Dziecko na tle Audi

1. Zadbaj o bezpieczeństwo

Dziecko w samochodzie

Przestrzeganie przepisów Kodeksu Drogowego to absolutne minimum, jeśli chodzi o bezpieczne przewożenie dzieci. Dobór fotelika dostosowanego do wzrostu i wagi dziecka oraz kompatybilnego z naszym samochodem może mieć kluczowe znaczenie dla zminimalizowania skutków ewentualnego wypadku. Warto zawczasu poszukać w naszym mieście specjalisty, który nie tylko pomoże nam w wyborze odpowiedniego fotelika, ale i nauczy nas prawidłowego montażu oraz właściwego zapinania pasów bezpieczeństwa.

2. Wybierz odpowiednią porę

Poranek w samochodzie

Wiele osób zaleca, by w rodzinną podróż wybrać się nocą, kiedy dzieci śpią, są mniej absorbujące i nie wymagają robienia tylu przerw. Zastanów się jednak nad tym jak głęboki jest sen Twojego dziecka i czy kierowca przywykł do jazdy w tak późnych godzinach. Rozdrażniony malec, który nie może zasnąć plus zmęczenia za kółkiem to czarny scenariusz wielu podróży. Dużo lepszym pomysłem może być wyruszenie wczesnym rankiem, kiedy dzieci nie są jeszcze tak aktywne, a świat dopiero budzi się do życia.

3. Planuj

Dzieci w Ingolstadt

Nie ma co ukrywać – gdy wybierasz się w trasę z dzieckiem, zawsze będzie ona trwała dłużej, niż wtedy, gdy na pokładzie są sami dorośli. Wpływ mają na to częstsze przystanki, nieoczekiwane przerwy, a nawet skłonność do wolniejszej jazdy. Postaraj się, by podczas postoju dziecko miało wystarczająco dużo czasu i przestrzeni, aby pochodzić, pobiegać i dać upust swojej energii. To też dobry czas na bezpieczne spożycie posiłku, bez ryzyka zachłyśnięcia czy zabrudzenia połowy samochodu.

Warto wiedzieć: nie ma co ukrywać – dziecięce żołądki bywają dużo wrażliwsze niż te dorosłe. Dobrą alternatywą dla przydrożnych barów może okazać się domowe jedzenie, które w samochodowej lodówce podgrzejemy nawet do 65 ℃.

4. A w planowanie włącz dziecko

Wspólne planowanie

Najgorszym wrogiem dzieci podczas podróży jest nuda. Wielu rodziców obawia się, że ich aktywny zazwyczaj maluch szybko stanie się marudny, płaczliwy, irytujący. Aby tego uniknąć, włącz swoje dziecko w proces planowania podróży. Opowiadaj mu o miejscu, do którego się wybieracie, pokazuj zdjęcia, przejrzyjcie razem mapy. Jeśli w domu masz przedszkolaka lub dziecko szkolne, możesz spróbować przydzielić mu “specjalne zadanie”. Niech wypatruje z daleka zamku, który będziecie mijać, szuka miejsca na przerwę lub tabliczek z nazwą miasta, na które macie się kierować.

5. Uważaj na zabawki

Dziecko z tabletem samochodowym

Choć na forach internetowych często spotykamy się z radami, by zająć dziecko w podróży puszczoną na smartfonie lub tablecie bajką, na dłuższą metę nie jest to dobry pomysł. Migające obrazy mogą wzmocnić chorobę lokomocyjną, a głośne i piskliwe dźwięki często irytują kierowców, wpływając negatywnie na ich koncentrację. Oczywiście, ulubiony program może uprzyjemnić malcowi czas spędzony w samochodzie, a Tobie dać chwilę spokoju, jednak warto zachować odpowiednie proporcje. Umów się z dzieckiem na jeden odcinek bajki, a następnie zaproponuj mu jedną z wielu “gier samochodowych”. Te proste zabawy nie tylko angażują do kreatywnego myślenia, ale i świetnie integrują rodzinę.

6. Podczas urlopu nie zostawiaj dziecka samego w samochodzie

Dziecko przed samochodem

Mimo coraz większej świadomości społecznej i wielu akcji informacyjnych, każdego roku w okresie letnim dochodzą do nas dramatyczne wiadomości o kolejnych dzieciach pozostawionych w nagrzanych pojazdach. Jak wskazują specjaliści, podczas gorącego dnia temperatura we wnętrzu samochodu potrafi wzrosnąć o 20 stopni Celsjusza w ciągu 10 minut. Często wydaje nam się, że wychodzimy z samochodu tylko na chwilę, tuż obok, i nie warto budzić śpiącego malucha. Tymczasem drobne opóźnienia, rozmowa z przypadkiem spotkaną znajomą czy niespodziewana kolejka do zepsutej kasy, mogą okazać się tragiczne w skutkach.

7. Bawcie się dobrze!

Porsche zabawka

Choć wielu z nas z rozrzewnieniem wspomina wyprawy z dzieciństwa, przy planowaniu własnych wyjazdów jesteśmy dużo ostrożniejsi. Zostawić dziecko z dziadkami, wybrać samolot, a może w tym roku pojechać gdzieś bliżej? To pytania, które stawia sobie wielu rodziców. Doświadczenie pokazuje, że Ci, którzy zdecydowali się zaryzykować wspólną samochodową podróż, niemal nigdy nie żałują podjętej decyzji. Jak jeszcze Waszym zdaniem warto się przygotować?

Dziecięce akcesoria Porsche

7 zasad podróży z dziećmi

    1. Dziękujemy i zapraszamy do śledzenia – postaramy się, byś nie był zawiedziony. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *