5 rzeczy, których nie wiedziałeś o naszych markach

Kategorie NEWS

Czym Gol różni się od Golfa? Jaki niezwykły element kryje się w wyposażeniu nowego Audi A8? Co wspólnego z tym wszystkim mają traktory i dywany? Specjalnie dla Was wybraliśmy kilka niezwykłych faktów z życia naszych marek.

Samochód, którego nie zobaczysz na polskich drogach

Volkswagen Gol

Volkswagen Gol to niewielki samochód, który spotkacie z pewnością na swojej drodze podczas podróży do Ameryki Południowej. Ze znanych nam modeli najbardziej przypomina Volkswagena Polo. Ceniony przede wszystkim ze względu na kompaktowe rozmiary i stosunkowo niską cenę, został zaprojektowany w Brazylii, gdzie jest sprzedawany od 1980 roku. Nie to jednak jest jego największym wyróżnikiem, ale rodzaj paliwa, którym jest zasilany. Volkswagen Gol jeździ bowiem na… produkowany z trzciny cukrowej alkohol etylowy lub alkoholowo-benzynową mieszankę. Nie oznacza to bynajmniej, by brazylijscy kierowcy musieli wozić w bagażnikach beczki alkoholu. Etanol zatankujemy tam na każdej stacji “benzynowej”.

Rekordzista

Choć mówi się, że ponad 70% kiedykolwiek wyprodukowanych Porsche wciąż jest na chodzie, są to zazwyczaj samochody z dosyć niskimi przebiegami. Mało kto używa ich jako samochodów transportowych w codziennej pracy. Tych słów nie można odnieść do Billa MacEacherna i jego 930. Od 41 lat samochód towarzyszy Kanadyjczykowi, który przypisuje mu sukces swojej firmy czyszczącej dywany. Jak mówi, Porsche dodawało mu autorytetu, gdy próbował przekonać klientów do dość nowatorskiej metody, jaką stosował w pracy. Razem ze swoją 930 przebył już ponad 1 150 000 kilometrów i nie zamierza się z nią rozstawać, dopóki na liczniku nie pojawi się liczba 1 000 000 mil. Wówczas samochód przejdzie w posiadanie syna Billa.

Prestiżowe miejsce dla pasażera

Audi A8

Może się okazać, że już niedługo pasażerowie nowego Audi A8 będą się bić o miejsce po prawej stronie z tyłu. W Audi A8 L ma to być bowiem dostępne opcjonalnie tzw. siedzenie relaksujące. Opierając swoje stopy o tylną część przedniego siedzenia, pasażer będzie mógł je ogrzewać i masować, mając przy tym możliwość wyboru kilku stopni działania tej funkcji. Uczucie relaksu podnosić będą nowe, komfortowe zagłówki. Siedzący z tyłu pasażerowie będą mieli do dyspozycji również nastrojowe oświetlenie Ambiente, nowe lampki do czytania HD Matrix i funkcję masażu.

Miasto nazwane na cześć samochodu

Gwoli faktograficznej ścisłości przyznać należy, że początkowo to samochód został nazwany na cześć alaskańskiej wyspy. Skoda Kodiaq jest bowiem jak żyjący na wyspie Kodiak niedźwiedź o tej samej nazwie; to duży i silny SUV z instynktem obronnym, silnym poczuciem więzi rodzinnych i dużymi zdolnościami terenowymi. Nawiązując do kultury lokalnej ludności Alutiiq, czeska marka postanowiła podmienić “k” na “q” i tak powstała nowa nazwa: KODIAQ. 6 maja 2016 roku, na jeden dzień, miasto Kodiak zmieniło swoją nazwę na tę, należącą do SUVa Skody. Relację z tego niezwykłego dnia możecie zobaczyć tutaj.

Od traktora do supersamochodu

Lamborghini

Lamborghini to dziś znana na świecie marka, będąca dla wielu synonimem luksusu. Niewiele osób wie jednak, że jej twórca, Ferruccio Lamborghini, przez wiele lat z powodzeniem produkował traktory. Z czasem mógł sobie pozwolić na zakup Ferrari, jednak nie był zadowolony z jego działania. Próbował umówić się na spotkanie z Enzo Ferrarim, który jednak nie był zainteresowany wysłuchiwaniem uwag “jakiegoś traktorzysty”. Urażony Ferruccio zatrudnił najlepszych specjalistów i już po roku mógł zaprezentować legendarne Lamborghini 350 GTV. Firma Lamborghini Trattori do dziś oferuje swoim klientom duży wybór ciągników rolniczych, co roku wprowadzając nowe modele maszyn.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *